Adam Ondra a Dreamtime

Adam Ondra v Dreamtime [08.04.2008, ]

Na svém nedávném (20-24.3.08) zájezdu do švýcarského Ticina, se Adam Ondra postaral o nejvýznamnější boulderingový přelez na CZ scéně, snad za celou její historii. Podařilo se mu ve velmi rychlém stylu (4h pokusů) udělat pravděpodobně 15té potvrzené opakování prvního 8C světa, legendárního Dreamtimu, od stejně legendárního Freda Nicola.


Adam poskytl pureboulderingu mimo fotek a videa z přelezu také zajímavý rozhovor, nejen na téma Dreamtime...tak si to užijte :-)

PB: 1) Dreamtime byl první 8C bouder na světě z roku 2000 a ještě k tomu od ikony Freda Nikola. Vnímal si ho před tím než si do něj šel, jako něco výjimečného, právě pro ty historické souvislosti?

AO: Chtěl jsem ho vylézt právě pro ty historické souvislosti. Ale nejde říct, že bych měl před ním nějak přehnaný respekt. Určitě je to nejhezčí boulder, co jsem zatím viděl. Mám pocit, když přijdeš pod většinu bouldrů, na první pohled tě moc neosloví, i když jsou třeba pohybově pěkný. Opak zjistíš až potom, až co to vyzkoušíš. To určitě platí o většině boulderů v Crescianu. Přijdeš k němu,zdá se nic moc, pak ho zkusíš a zjistíš, že je to úplně super. Ale k Dreamtimu jsem přišel a řekl si, že je to fakt boulder s velkým B.

Adam Ondra DreamtimePB: 2) Byla tahle návšteva Cresciana tvoje první? Ve kterých světových bouldrových oblastech si byl?

AO: Toto byla má první návštěva světově známé bouldrové oblasti vůbec pokud pominu Petrohrad a Juru. Měl jsem to v plánu už delší dobu, ale nebyl čas. Až teď díky tomu, že v Juře sněžilo...

PB: 3) Měl si na Dreamtime zálusk delší dobu, popř. si se na něj dokonce nějak připravoval (video apod.)? Nebo to prostě jen tak přišlo když už si tam u toho byl...

AO: Delší dobu jsem si říkal, že by bylo fajn to zkusit, ale prioritu jsem dával a dávám lanu. Když jsme se rozhodli, že jedem, tak jsem okoukával nějaká ta videa a bral Dreatime jako svůj největší cíl na tento výjezd.

PB: 4) Kam na pomyslném žebříčku svých skalních přelezů (bouldry, sportovní cesty, hory,...) řadíš Dreamtime?

AO: To se nedá říct. Prostě ho beru jako svůj nejlepší výkon v boulderingu stejně jako Silbergeiera ve vícedélkovkách. Své nejtěžší cesty s lanem beru vzhledem k tomu, že se jim věnuju nejvíc, jako nejhodnotnější.

PB: 5) Co ti dalo nejvíc zabrat? Dreamtime, La Rambla, Perla východu, Silbergeier, Čarodějův učeň nebo THC? Dokázal bys ty přelezy seřadit od nejtěžšího k nejlehčímu podle toho jak to cítíš?

AO: Nejvíc času mně vzal rozhodně Učeň. Co se týče toho, jak to cítím, co je pro mě nejhodnotnější, tak to bude následovně:

1.La Rambla

2.-4.Perla východu, Silbergeier, Dreamtime (z těch se fakt nemůžu rozhodnout, co je pro mě víc a míň, takže dávám na stejné místo)

5.Čarodějův učeň

6.THC

PB: 6) Představ si, že vylezeš cestu o které víš, že je na tvém absolutním maximu. Stejně takový vylezeš boulder. Co je pro tebe víc?

AO: Asi spíš z cesty. Tak nějak mi přijde, že radost z boulderu se dřív rozplyne. Radost z cesty vydrží dýl. Nedokážu to vysvětlit, ale já to tak mám.

Adam Ondra DreamtimePB: 7) Pokud máš nějaký další bouldrový cíl, co to je? Plánuješ návštěvu nějakých dalších oblastí?

AO: Já konkrétní cíle nezveřejňuju z pověrčivosti, ale určitě se bouldrování budu dál věnovat. Snažím se dělat širokou škálu lezeckých odvětví, to mě uspokojuje nejvíc. Jedině vyloženě do bigwallů se zatím nechystám.

PB: 8) Na Lezci píšeš, že ti Dreamtime zabral 4h pokusů. Kolik to bylo zhruba nástupů když bys to bral jako na závodech (každé odlepení nohou od země=pokus)?

AO: Největší problémy jsem měl ve skoku který je společný i při nástupu ze stoje. Lehčí variantu se mi podařilo přelézt 5. pokusem. Spodní část jsem nakrokoval velice rychle, ale pak zas ten skok.... Bylo najednou o hodně těžší mít těch pár kroků ulezeno... Podle videa to mohlo být ještě 6,7 pokusů. S načatýma prstama nic moc – a zrovna ten skok je dost o kůži, když se netrefíš.

PB: 9) Zdály se ti kroky v Dreamtimu nějak zvlášť těžké oproti klíčovým místům v nejtěžších cestách? Který krok v Dreamtimu je nejtěžší?

AO: Ve srovnání s cestami ve Španělsku jsou kroky úplně někde jinde. Třeba v La noveně Enmiendě jsou tři kroky tak 7A+, maximálně 7B, obtížnost dalších jednotlivých kroků se pohybuje okolo 6C. Celková délka cesty je však 50 metrů a to je znát. V La Ramble je to pod těžký místo 8b+/c, následuje malý odpočinek a boulder samostatně tak za 7C. Když si vezmeš, že to teoreticky může být 8a+ cesta - přijde ti divná výsledná klasifikace 9a+, jen k 8b+/c přidáš 8a+ a ještě s odpočinkem. Ano, je to sice 8a+, ale po 30m lezení už nemáš vůbec maximálku, máš na to ještě pádlovat madlech, ale neuděláš extra těžkej krok. Kdybys k tomu 8b+/c přidal dalších jen 25metrů vytrvalostního 8a+ bez bouldru, obtížnost by klesla jen na 8c+/9a.

PB: 10) Myslíš, že jde vůbec převádět bouldrovou klasifikaci na tu "cestovou"? Pokud ano, jaké "cestové" obtížnosti by zhruba odovídal Dreamtime?

AO: Myslím, že to nejde. Ono obecně to o tři stupně (třeba 8A je 8b+) jakžtakž platí, ale mně stejně přijde, že pro někoho může být jeden boulder 8A a pro dalšího 8B+. Cesty se dají přece jenom klasifikovat objektivněji. Lezl jsem v Chironicu dva bouldry hned vedle sebe, pravý bylo 7A a levý podle průvodce 8A. Abych řekl pravdu, tak mně to přišlo 7A těžší. Čísla jsou důležitá pro média a sponzory. Ale bez nich to nejde, to už by asi nešlo o sport.

Adam Ondra DreamtimePB: 11) Dreamtime byl prý shozen z 8C na 8B+ částěčně také proto, že tam někdo necitlivě čistil chyty drátěným kartáčem a tím zvětšil některé chyty. Všiml sis něčeho takového?

AO: Nějaké upravy nejsou na skále vůbec zřejmé. Nepoznáš, které chyty by to měly být.

PB: 12) Koho bereš jako nejlepšího bouldristu světa? Pokud je jich víc, obsadil bys s nima stupně vítězů?

AO: Paula Robinsona nebo Daie Koyamadu.

 

foto: archiv Adam Ondra

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Reakce na článek

Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.