Chamonix-Col des Montets

[29.06.2009, ]

Jelikož léto je v Grenoblu a okolí teplé a vhodné spíše k hrátkám na laně, je potřeba vyrazit za boulderingem trochu dále...


Dále znamená vlastně výše. Jako logická volba pro první nerioupérouxskou destinaci se jeví Chamonix, hlavně proto, že už jsme o tom něco slyšeli a také že máme průvodce. No a také to Chamonix patří jaksi k základnímu vzdělání a to i pro bouldristu.

Chamonix-Col des Montets, Smržák

Z Grenoblu je to do Chamonix nějakých 170km, myšleno nedálniční (ale suvereně nejkratší) cestou přes Pontcharru, Albertville, Mégeve. Pěkné vyhlídky na pomalu se objevující masiv Mont Blancu a "100 zatáček Gustava Havla" (rozuměj mnoho kroucení koláčem) jsou příjemným kořením cesty, který zabere cca 2.5h. V Chamonix trochu sightseeingu, údivů a shoppingu a jede se údolím dále na Argentiére, Col des Montets a Švýcarsko.

Chamonix-Col des Montets, Smržák

Vlastně vše nejdůležitější dle topa od Emmanuela Ratouise z nakladatelství Tupilak s názvem Les Blocs de la région de Chamonix se odehrává v údolí mezi Chamonix a právě švýcarskými hranicemi směrem na Martigny. Argentiére si všimneme až podle cedule přeškrtnuté červeně, tolik nás uchvátilo :-), a než se stačíme otočit, jsme po pár zatáčkách v Col des Montets (1450m.n.m.). Uvědomuju si, že to je taky nějaký název z průvodce. Zastavujeme, konzultujeme výše zmíněného průvodce a doměnky se potvrzují. Ihned po opuštění auta převlékáme do kalhot a pevných bot a i ta mikina se snese, na chytání klíďo dvě.

Chamonix-Col des Montets, Hanka Š.

Bouldery jsou jednak ze sedla směrem na CH, jednak směrem zpět na Argentiére. Jelikož ty ve směru na CH vidíme nějakých 300m od sebe, razíme tam. Průvodce nic moc neslibuje (mnoho 6 a méně, nad nic moc) a jak se brzy přesvědčujeme, je vhodný především k nalezní boulderů. Alespoň tedy v případě Col des Montets. Díky datu vydání 2007 se tu nachází i celkem dost nových věcí, převážně těch težších. Lezeme tedy na pure a čísla nerešíme :-) Materiál je pro mě hladká žula, ve výlezech lehce porostlá jemným lišejníkem (tře), pro geologa tu bude třeba ještě něco jiného (metamorfovaná rula s příměsí...apod.). Většina boulderů má lehkou variantu ze stoje (v průvodci) a o poznání těžší ze sedu. Některé kameny jsou i dost highballové a některé bouldry na ně mají přes 10m + dolez. Pochopíte, proč na vršcích jsou nýty. Ostatně top rope"bouldering" se tu pěstuje. Zalezeme a pozkoušíme nějakých 10 problémů do asi 7A a prsty si příjemně tepají. Bohužel nás vyhání mrak přinášející déšť zpět do údolí, kde mraky už nejsou a tudíž neprší:-)

Chamonix-Col des Montets, Smržák

Co se poloviny Col des Montets, jako jedné z 13ti oblastí okolo Chamonix, kterou jsme poznali týče,  jedná se obecně o velmi příjemný bouldering okořeněný vysokohorským prostředím s velmi snadnou dostupností, někdy možná s nevýhodou trochu větší fluktuace lidí. Další návštěvy Chamonix přinesou další info...

Topo Les Blocs de la région de Chamonix, Emmanuel Ratouis, 2007

ms

Reakce na článek


Jméno: Michal Smrž
Datum: 02.07.2009 17:41:37
Předmět: Re Vilda



Co je to proboha ten Bozanov???

Jinak na fotka i ve skutecnosti zula. Na pruvodci to fakt vypada jako vapno, tak uvidime behem dalsiho pruzkumu. Nicmene vapno na bouldry nebrat.



Jméno: Vilda Chejn
Datum: 30.06.2009 08:56:04
Předmět: pěkně



čus. fakt hezký - začínáš mě tam lákat čím dál víc:) + ty další oblasti. jinak na obálce toho průvodce to vypadá jako vápno a na fotkách jako čistá žula.

A hned jak doražíš do Prahy jedem na božanov -bombice:).



Jméno: Standa & Honza
Datum: 29.06.2009 19:02:20
Předmět: comment



Ale, ale to je mi pekne!!! :)

Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.