Fontainebleau-trocha historie nikoho nezabije:o)

[30.01.2009, ]

Lesy s kameny kolem města Fontainebleau,byli v dobách minulých vždy vyhledávaným výletním místem.Zejména poté co začátkem 18.století postavil C.F.Denecourt síť cest v lese o délce kolem 150km a vydal se i turistický průvodce. Cesty mají každá své jméno, jsou to vlastně takové lesní ulice, dobře se tam orientuje.


Začátky zdejšího lezení spadají někam k roku 1874, kdy skupina alpinistů z Paříže se rozhodla trénovat na alpské kopce na malých kamenech. Používali okované boty, který drtil měký pískovec.

Bas Cuvier, Place du Cuvier, v popředí první 6A La Marie Rose

V roce 1910 byla založena skupina skalních lezců-Groupe de Rochassiers, nejznámější byli J.Wehrlin a bratři Jacques a Tom de Lepiney. Jacques,(známý alpský horolezec), nahradil těžké okované boty lehčími s podrážkou z lana a jako první čistě přelezl legendární spáru-Prestat Crack (dnešní 3C) v Bas Cuvier. Spáru, v které Armand Charlet (tehdejší horský vůdce z Chamonix) použil k postupu cepín!
Po první světové válce byla založena nová organizace-Groupe de Haute Montagne a o pár let později (1924) vzniká skupina-Groupe de Bleau (první Bleausards), kterou tvoří: P.Chevalier (později vynalezl nylonové lano), H.Brenot (vynálezce jumaru), G.Labour, B.Arsandaux a další. V roce 1932 se přidává Pierre Allain, lezec který je nazýván "otcem francouzského boulderingu", byl to právě on, který vymyslel novou stupnici obtížnosti, v průměru o dva stupně tvrdší, než byla tehdejší Welzenbachova. Ve třicátých letech dvacátého století lezl bouldry které i teď mají klasifikaci 6A, 6B. Vynalezl i nové boty na lezení-lezečky. Také jako první použil Pof (kalafuna). Bojoval za čistotu lezení (i v horách), zejména byl proti tesání chytů, ke kterému bohužel i později docházelo.

Pierre Allain bouldruje v Bas Cuvier (zdroj Editions Guerin/Chamonix)

Fred Bernick v roce 1947, přišel s nápadem spojit více problémů dohromady a tak v Rempartu běhal a slézal jednotlivé kameny na které maloval šipky, tím vznikl první okruh (circuit). V následujících letech počet okruhů narůstal tak, jak vznikaly nové oblasti. Největší měrou přispívali M.Libert, R.Paragot, J.Poincet, G.Poulet.

Stále lezoucí Michael Libert v La Defroquée 6C. Foto J.Voullet

V té době vznikají i první bouldery ohodnocené 7A, jako třeba Joker-udělal Paragot (1953) a l´Abattoir od Liberta (1960), problémy, které jsou součástí bílého okruhu v Bas Cuvier.
Bohužel některé bouldery byli vytvořeny vysekáním chytů, což je v rozporu s Allainovými i dnešními názory na čistotu lezení. Například známý boulder-Charcutérie (dnes 6C+), který tesnul Libert. Problém spočívá v tom, že z velkého spodobočáku jdete dynamicky, na rozpětí, na hranu převisu do vysekané dírky. Naštěstí další generace si uvědomili, že toto je slepá ulička. I když i teď se dají najít jedinci, kteří skálu poškozují, jako známý případ "šílence" který řádil v Bleau před pár lety a osekával chyty ve známých bouldrech (Fatman,Karma,Carnage...), asi to ani nebyl lezec?!
V 70 a 80letech docházelo k popularitě boulderingu a lidí přibývalo, stejně tak i nových oblastí a boulderů.Byli zřízeny free bivaky, ětšinou místo pro stany, kde (někde) byla voda a wc. Bohužel tyto volné kempy již (oficiálně) neexistují, právě proto, že náštěvníků je v posledních letech moc a s tím spojené problémy s hlukem, ohništi a bordelem. Nezbývá než použít ofiko (placené) kempy, nebo si poradit jinak:-)

Neznámý v oblíbené Hélicoptere, v pozadí l´Abattoir, v popředí Carnage.

V této době vzniká i první 7B (Carnage) od J.J.Charlese v roce 1977, 7C (l´Abbé Resina) padne v 1983 od P.Richarda( né,nejedná se o toho komediálního herce:-)).
První 8A (C´Etait Demain), má na svědomí Jacky Godoffe v roce 1984. Ale i velký Jacky si zahřešil a ve svém dalším těžkém boulderu (Coup de feel, dnes 7C+/8A), upravil (zvětšil) jednoprstovou dírku!
O dva roky později Marc LeMenestrel dokázal tento problém zdolat i bez upravené dírky! Poté si i Godoffe uvědomil, že umělotvorba nikam nevede.
Další kdo se na vývoji v 80letech nejvíce podílí jsou: A.Ghersen (např.Laplat du gain 8A+, převislá stěnka po sklopených chytech), O.Carriére (T-Rex 7C+, vysoký,odvážný bouldr), P.LeDenmat (Golden Feet 8A+, skoro kolmá stěna přes miniaturní chyty, Duel 8A, technická lištovačka), J.Montchaussé (Biceps Mou 7B, převis po oblinách), J.P.Bouvier (autor mnoha těžkých traverzů, např. Fou Rire 8B+) a mnoho dalších.
První 8B, střechu Fatman, vyleze J.Godoffe v roce 1993. Vznikají i dlouhé a těžké traverzy, jako Mouvement Perpetuel 8B (40pohybů!), Sonate d´ Automne 8B+ (25pohybů), Collone Durutti 8A+ (45pohybů)...a jiné.

Honza Čéřovský a Fred Nicole před Fatmanem (1998). Foto M.Čermák

V následujících letech nastane velký boom boulderingu po celém světě a do Fontainebleau začnou jezdit a tvořit i špičkoví lezci jako Fred Nicole (Karma 8A, Hale Bopp 8A, La Pierre Phylosophale 8B, Fatman assis 8B+...), B.Moon (Sale Gosse sd 8A), K.Loskot (Hale Bopp sd 8A+ ), D.Graham (Big Dragon 8A+, Sideways Daze 8B, Satan i helvete 8B, The Island 8C ), D.Koyamada (Angama 8C ) a další.
Místní se taky činí a vzniká mnoho nových, supertěžkých problémů, z těch nej vybírám:

  • Hip Hop-sd 8B+ (O.Lebreton 2001)
  • Dune 8B+ (S.Frigault 2001)
  • Chaos 8B/B+ (J.Nadiras 2002)
  • Amazonia 8C+ traverz (F.Hélias 2002)
  • Trip Hop 8C (S.Frigault 2003)
  • When Legends Die 8C+ traverz (F.Hélias 2004)
  • La Force du Destin 8B+ (K.Lopata 2005)
  • Amanite tue mouche 8C/C+ traverz (J.P.Bouvier 2007)
  • Khéops sd 8B+/C (A.Vandeputte 2007)
Jan Čéřovský, Duroxomanie 6C+, Cuvier Rempart ouest

Ale to už sme v současnosti a bude zajímavé sledovat další vývoj boulderingu, nejen v Bleau.
Na závěr jen malé upozornění pro náštěvníky-nezanechávat po sobě bordel, magnesium používat s mírou a očistit po sobě, zvláště čárky k chytům, nepoužívat drátěné kartáče a samozřejmě No Chipping !
Servus,někdy v lese:)

Martin Čermák v Noir Désire (Rempart Cuvier).


Martin Čermy Čermák

Zdroje:různé knihy,časopisy,internet,vlastní zkušenosti.

Reakce na článek


Jméno: Martin Čermák
Datum: 08.02.2009 19:18:43
Předmět: re:slohovky



Zdravím Monrou.Kritiku beru,já už sem pár let ze školy a lekce psaní sem neměl,prý to přijde snad zkušenostma,nevím.

Zkus znova něco napsat,ať se přiučím! :o)



Jméno: Michal Smrž
Datum: 07.02.2009 14:08:58
Předmět: Re Slohovky



Zdar Milano, hele pripada mi trochu zbytecny resit sloh toho a toho. Podle me je hlavne dulezity, ze pise cim dal tim vice lidi a tim kazdy prinasi na urcity veci svuj uhel pohledu. To je to cenny, ta pluralita nazoru. A v tomto pripade jde vice nez o cokoliv jinyho o obsahovou informacni hodnotu a ta je vic nez neoddiskutovatelna. Pro me porad super clanek, protoze jsem se neco dozvedel.



Jméno: Milan Řehák
Datum: 05.02.2009 22:11:07
Předmět: Super info



Martine diky za paradni informace, fakt si cenim tohodle clanku, ale popravde... Slohovky ti asi moc nesly? Nenech se prosim demotivovat od dalsiho psani, jen vyjadruji nesouhlas s tvrzenim "Paradni clanek" Mej se a at se dari...


Jméno: Jiří Chára
Datum: 02.02.2009 08:22:31
Předmět: Inspirativní historie..



Moc pěkný článek! Sneslo by to klidně víc fotek..


Jméno: Vilda Chejn
Datum: 30.01.2009 22:31:41
Předmět: Pěkné



Hmm...Super. Osobně by mě ještě docela zajímalo s jak je tam teď kalafuna tolerovaná( podle mě největší shit).

Jinak na začátku dubna se tam chystáme - tak kdyby ti to třeba vyšlo.měj se



Jméno: Michal Smrž
Datum: 30.01.2009 21:52:16
Předmět: Paráda...



Parádní článek s hodně zajímavýma informacema... S Michelem Libretem je teď na bleau.info rozhovor(http://bleau.info/forum/17830.html).

Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.