Jak šipkovat…

oskliva [26.08.2009, ]

Potřebovali jsme přešipkovat pár bouldrů a po zkušenostech z Loučovic nebylo nic snažšího než napsat Petrovi Schwarzovi. Tak tady je jeho odpověď:


 

Já používám syntetické barvy. Šedivou jako podkladové kolečko. To musíš nechat tak den zaschnout (za slunného dne stačí asi 4 hodiny?). Pak do toho tenkým štětečkem maluju šipky (pár štětin jsem z nich myslím ještě ustříhl). Šablonu na kolečka nepoužívám, kroužím je silnějším štětcem. Barvy jsem si přelil do skleniček od Jihočeských jogurtů. Ředidlo na čištění štětců je jasná věc. Jestli bys zachovával ten model z Loučovic (bylo by to fajn), tak podle obtížností je to takhle:

3 - žlutá // 4 - oranžová // 5 - modrá // 6 - červená // 7 - černá // 8 - bílá

Ihned jsem jeho postup vyzkoušel, avšak moc úspěšný jsem nebyl. Takže tady předkládám postup, který se mi osvědčil. Do kousku lina jsem vyřízl kolečko o průměru cca 5cm, to používám jako šablonu na nastříkání kolečka. Lino je pružné, takže se dokáže pěkně natvarovat podle tvaru kamene. Barva ve spreji má tu výhodu, že dokáže rovnoměrně pokrýt i hrubý kus skály. Barva je rychloschnoucí, odstín RAL 9006 - čili leskle šedá, a stojí cca 110Kč. Rukavice (chirurgická) na přidržení lina je vhodný doplněk. Tam, kde šablona přímo nedosedá na skálu, vznikají takové čarovné šmouhy. Na obrázku je to hodně patrné. Je dobré nastříkat jednu tenkou vrstvu (jinak barva začne stékat) a za půl hoďky druhou vrstvu. Plechovka barvy 400ml stačí bohatě na 150 šipek.

kolečko

Pokusy se šipkami stříkané přes další šablonu nedopadly dobře, proto je kreslím pomocí barvy v tužce. Jmenuje se Paint Marker, je voděodolná, s olejovým základem a stojí cca 55Kč. Bohužel není odolná vůči UV záření - časem vybledne, takže za rok je třeba šipky na kritických místech překleslit. Na hrubém podkladě se barva značně rozpíjí, takže zlehka. Viz svislá čára na obrázku dole.

rozpitá šipka

Takhle vypadá docela povedený výsledek, starší šipky pak jde jednoduše sundat ředidlem. Výsledek je hodně podobný šipkám na petráči. Jestli máte někdo rozumější nápady a triky jak šipkovat, do diskuze s tím.

povedený výsledek

Honza Švíka

Reakce na článek


Jméno: Michal Smrž
Datum: 31.08.2009 21:28:32
Předmět: sipkovani



Me se zda ten Loucovickej model uplne idealni a pokud clovek neresi presny cisla, pak skoro ani nepotrebuje pruvodce. Pokud se Loucovickej model roznese i do dalsich oblasti, podle me jen dobre. Pak je tu jeste jeden napet, co Vilda nechtic nakousnul v clanku o Magicu. Sipka s "podcarnikem" znamena proste ultimativni sed jako na Petraci nebo start v okoli sipky z logickeho chytu jako v Magicu? Tohle by chtelo taky vyjasnit, protoze to se znacenim primo souvisi. A pokud to znamena cistej sed, kolik bouldermatek?

Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.