Silvretta atd.
[18.09.2008, ]Začátkem září, po překonaných letních vedrech, je obvykle vhodný čas se na chvíli sebrat, vypadnout a tak nějak více či méně zabouldrovat a vyčistit hlavu. Toto září nebyla výjimka a tak jsme nabalili wagen a vyrazili vstříc rakouským alpským údolím. Jakým údolím? No přece Zillertalu, Ötztalu a ne tak úplně údolní Silvrettě...
Nejprve jsme vyrazili do Zilleru.
Ten je na PB starým známým a ani my nic nového nevymýšleli... Proběhlo nějaké lano, pokus o dvouhodinový výstup na Berliner hütte (došel tam už vůběc někdo z českých bouldristů?), který utlo hóóódně vlhké počasí,
čekání na sucho, grilovačka a pak samozřejmě taky fajný bouldering.
Ten probíhal hlavně na Sundergrundu, kde jsme si přelezli pár klasik a vůbec se tak pěkně bouldrově naladili.
Lanovou záležitost v Ötztalu vynechám a přejdu rovnou k hlavnímu bodu dnešního večera, k SILVRETTĚ!
O této oblasti nacházející se vysoko v horách přesně na hranici horské kleče a pustého kamení (cca 2000-2100m.n.m.) jsem poprvé slyšel v souvislosti se Zangerlovým Mementem .
Několik jeho opakování a nový Berndův masakr Anam Cara mě přesvědčily, že by bylo na čase se na hranice rakouských bundeslandů Tirol a Vorarlberg, nedaleko hranice se Švýcarskem, podívat.
Z dálnice A12 mezi Innsbruckem a Bregenzem odbočíte na sjezdu Silvretta/Ischgl a napojíte se na silvretta hochalpinstrasse nr.188. Po cca 30km plných chudinských lyžařských středisek, jako právě Ischgl, dojedete do jednoho takového s názvem Galtür. Pár kiláků za ním je dědinka Wirl a za ní už odbočíte doprava do kopce a valíte si to směrem k horské přehradě Kops Stausee. Můžete buď dojet až na konec silnice přímo k přehradě, odkud na druhé straně jezera pod vrcholem ostrého skalnatého Ballunspitze už vidíte nějaké podezdřelé kameniště (ano, je to ONO), nebo zaparkovat zhruba na půli cesty na prudké štěrkovité odbočce vlevo a stanout přímo na začátku pochodu k bouldrům.
Ten trvá cca hodinu do nejvzdálenější oblasti (bohužel ta hlavní a nejlepší) a vede nejprve skrz závoru a kravský ohradník, kolem horské chaty (název začínající na "F" =>bohužel si nepamatuju celý), pak několika serpentýnama dojdete k lyžařské horské chatě s lanovkou lyžařského vleku a dále pak po sjezdovce doprava k horní stanici vleku. Od té už vás dovedou cedule na "Silvretta Klettersteig park" přímo do bouldrové oblasti. My jsme se pohybovali podle mapy, kterou nám nakreslil (!) démon z Absam am Tirol a předposlední opakovatel Mementa, Korni Obleitner.
Korni naštěstí vše trefil opravdu hodně dobře a my díky tomu našli bouldry jen s lehkým blouděním (během kterého jsme třeba náhodou našli Anam Caru, Zangerlovo poslední 8C). Anam Cara (která vlastně tvoří oblast 2) je opravdu hodně impozantní problém, který vypadá na první pohled lezitelněji než opravdu je a k tomu jeden chyt vypadá jako trochu "načipovanej". No posuďte sami podle fotky. Sám tomu ale spíš něvěřim, prostě to jen vypadá divně.
Silvretta je rozdělená do třech hlavních oblastí. Úplně nejníže oblast 1 (tam jsme nebyli, ale jsou tam cca 4 znýmý kameny od 7A do 8A/A+), nad ní oblast 2 (v ní je v podstatě jen Anam Cara a okolní bouldry) a ještě výše, právě nad horní stanicí lanovky je oblast 3. Tam najdete Memento a vůbec nejvíc opravdu kvalitních boulderů. Kolik jich je celkem se moc neví, protože průvodce neexistuje, nicméně odhadem se jedná o cca 150 bouldrů jen v horní oblasti. V celé Silvrettě je ale OBROVSKÝ potenciál pro milovníky kartáčů...
Bouldry jsou naznačené malou šipkou, kolem které najdete logický chyt(y) a tam začnete. Dolezy na vršky. Materiál hrubá lištovatá žula, ale musím říct, že určitě ne nepříjemně hrubá. Kůže ale stejně mizí jak máslo na horké pánvi. Určitě je dobé mít více než jednu bouldermatku, protože dopady jsou povětšinou divočejší...
Doporučení na bouldry? Pěkné je 8A vpravo od Mementa (Shining), pak 8A/A+ kolmice vedoucí přes dvě žiletky pod vrcholem (neznám název, ale je to hned pod Mementem) a pak zase o kousek níže nádherná, silně převislá, medvědovitá hrana za 7C. Krom toho další mraky "nounejmů" všech obtížností + nevyčištěné směry. Nahoře je také malé jezírko a pramen vody, takže svlažení krvavých bříšek je nadosah :-)
Obecně je Silvretta hodně pěkná boulder oblast s velkým potenciálem. Kdo bydlí třeba na jihu Německa kolem Füssenu, Kemptenu atd., neměl by Magic Wood apod. vůbec řešit:-) Do Silvretty je to totiž coby kamenem dohodil a i do Čech je to jen 5-6h jízdy. Ideální počasí je +/- duben až říjen. My jsme měli 7-30st. Celsia, modro až mraky všude kolem+bouřka. Prostě horskej bouldering :-)
text: Michal Smrž, foto (až na jedno): Hana Šantrůčková
Reakce na článek
Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.
Aktuality
- 01.09.2012 Průvodce na Otradov
- 27.02.2012 Video o projektech na Pedofilovi v podání Adama + mosty v Ostravě
- 18.02.2012 Gekon boulder cup
- 09.02.2012 Adam u Pedofila
- 09.01.2012 Vlčí kopec
- 30.12.2011 YTONG INJURY 4. - datum
- 30.11.2011 Ztracené klíče na Petráči
- 30.11.2011 Video z Bahry
- 19.10.2011 Nový bouldr u Bechyně
- 04.10.2011 Zase Magic a tentokrát Adam Ondra