David Graham

[09.11.2011, ]

Dave Graham je znám pro svou sílu v prstech, unikátní techniku a hromadu těžkých bouldrů a cest, které má na svém kontě. Jeho uvedení do síně slávy Bouldering Legends na PB je symbolické, protože dnes slaví své třicáté narozeniny.


Pojďme si udělat malé shrnutí. Davevou doménou není pouze bouldering ale rovnoměrně svůj čas rozděluje mezi obě disciplíny, o čemž svědčí dlouholeté vedení kombinovaného žebříčku na 8a.nu (dokud nepřišel Adam Ondra). Po roce lezení (začal s ním v roce 1997) vylezl 8b+. Pochází z Maine v USA a jeho domovskou oblastí je oblast Rumney, ve které udělal prvopřelezy jako Livin Astro 8c+, Jaws 8c+ a další.

Pojďme ale k boulderingu. Dave začal klasicky a zopakoval známý boulder Dreamtime 8B+v Crescianu a to již v roce 2002. Následovaly známé bouldry New Base Line, Dagger a FA Confessions, všechny 8B+, nemluvě o dalších, méně známých a dosud neopakovaných kouscích (Lonely Low Lifestyle, Sustenapass). Dave se potom na nějaký čas usadil v Ticinu kolem roku 2005 a vznikly další těžké prásky -  jmenujme Story of Two Worlds 8C, From Dirt Grows the Flowers 8C a Kings of Sonlerto 8B+, boulder známý z filmu Dosage.

Dave

Stejně jako Dave začal s „vrcholovým“ boulderingem v Dreamtimu, tak završil své snažení hned na druhé straně kamene právě Story of Two Worlds. A proč je kolem tohoto kousku takový povyk? Právě ho označil Dave za „nový standart“ pro stupeň 8C a tím se vyjádřil k nejistému postavení klasifikace právě v těchto číslech.

„Když jsem udělal tenhle boulder, bylo to v době, kdy nebylo moc problémů ohodnocených za 8C. Byl tu Dreamtime, potom nějaké Berndovy  věci vysoko v horách, které jsem nikdy neviděl, ale obecně vzato nebylo 8Céček hodně. Já jsem lezl spoustu 8B+ s velkou partou hodně silných lidí, jako byli Toni Lamprecht, bratři Treschovi, Markus Windisch a Markus Bock.

Snažil jsem se udělat vyjádření ke klase, když jsem Story vylezl tím, že jsem mu dal obtížnost 8C, což byl v té době vzácný počin. Cítil jsem, že je spoustu boldrů nesjednocených (v obtížnosti) a je třeba čas, aby se nejprve ustálila 8B+ a skok na 8C+ byl možná trochu moc ambiciózní. Dokonce jsem si nebyl jistý, že tenhle boulder, který jsem použil jako synonymum pro 8C vůbec je 8C,“ říká k tomu Dave.

Story of 2 Worlds

Boulder je v podstatě sit start, ke stávajícímu bouldru Dagger 8B+. Dave 8C stupeň obhajuje taky proto, že je to v podstatě spojení dvou 8B+ (samotné napojení do Daggeru se pohybuje kolem 8B/+). Sám však není ve svých úvahách úplně jistý:

„Srovnání s ostatními boudry, které jsem vylezl, je zajímavé. Udělal jsem další tři bouldry v obtížnosti 8C (v době jeho tohoto vyjádření to byly pravděpodobně From Dirt Grows the Flowers (Chironico), The Island (Fontainebleau) a Big Paw (Chironico)) a všechny mi přišly o jeden stupeň lehčí. Proč jsem jim nedal 8B+? No, byly těžší než všechy B+. Takže proč jsem nedal Story 8C+? Možná, že všechny B+, se kterými jsem ho srovnával, byly taky mimo mísu. Z toho vyplývá, že Story je můj styl nebo jsem možná použil špatný program. Ale proč kvůli tomu nahazovat vyšší číslo?“

Dave Graham

Jak všichni víme, obtížnost bouldru není skutečně určena číslem, které mu dá prvopřelezce, ale spíš potvrzením dalších lidí. Nebo v tomhle případě, jejich neúspěchem.

Doposud Story zkoušeli Adam Ondra, Daniel Woods, Dai Koyamada a Paul Robinson. Pravděpodobně jich bylo ještě mnohem více. Dai Koyamada boulder přelezl, ale bohužel začal o dva chyty výše. V rozhovoru, kdy ještě o tomhle nedorozumění nevěděl, řekl:

„Je to určitě od jeden až dva stupně nad New Base Line (8B+). A pro mě to bylo těžší než další 8C, které jsem vylezl, ale můj pohled na klasu může být zkreslený, protože jsem Story lezl v opravdu špatných podmínkách.“

 Jediné opakování má tedy boulder od Paula Robinsona.

„Po mých lezeckých tripech do Jižní Afriky a Evropy minulý rok, jsem lezl opravdu hodně těžkých a krásných linií a díky každému z nich jsem začal lépe rozumět celé debatě o číslech. Po přelezení všech těchto bouldrů, zejména Story, mám nový základ pro hodnocení,“ vyjadřuje se Paul.

Paul potom přehodnotil některé ze svých bouldrů, včetně Lucid Dreaming v Bishopu, který měl být jeho první 8C+ – celý seznam si můžete přečíst zde (link).

Na závěr je ale třeba dodat, že Dave po vylezení From Dirt Grows the Flowers 8C uvedl, že se cítí ohledně klasifikace „zmatený jako nikdy“ navzdory svým dřívějším výrokům.

Opusťme na chvíli svět závratných čísel a pojďme si říct něco víc o Daveovi, a o tom, co z něj dělá kandidáta na jeho hvězdičku slávy na bouldrovém chodníčku.

Někteří lidé ho nazývají mistrem techniky, pravým lezeckým „mágem“. Mluví se o jeho schopnosti vymýšlet perfektní programy stejně jako využívat „mikrobetu“ a celkově pohrát si s bouldrem jako takovým.

„Když jste po dlouhá léta slabý zmetek, naučíte se hodně o tom, jak používat svoje tělo. Uplatníte specifické svaly. Možná je to trochu přehnaně optimistický pohled, ale z tohoto důvodu nechci moc trénovat. Nemůžete se kvůli tomuhle rozptýlit a přestat být slabý. Musíte být slabí, abyste uspěli, pokud jste tenhle typ lezce.“

David The Island 8C

Jeden by řekl, že Dave byl pod vlivem psychotropních látek, ale on jde ve svých úvahách dále, na otázku co si myslí o překližce a boulderingu na skalách řekl tohle:

„Myslím, že rychlost, se kterou se mladí lezci zlepšují na bouldrovkách je o hodně vyšší, než ta moje.  Podle mě to ale není nutné pro lezení na skutečných kamenech. Tyto dva směry půjdou každý svou cestou. Nemůžete se něco naučit na překližce a pak to aplikovat venku, protože lidi jako já vždycky najdou cestu kolem… Řekl bych, že hledání nových sekvencí na skále stojí nad tím, co se naučíte lezením uvnitř… Dobrý příklad je třeba Suspension of Disbelief (pozn. 8B FA v Coloradu). Je to taky hodně o hlavě – dole je extrémní sekvence a na konci je skok, trochu výš nad zemí.  Mladí lezci to nemůžou tak rychle vylézt. Na bouldrovce lezou neuvěřitelné oblinové bouldry a obrovské skoky, ale když je pustíte ven na na oblinový bouldr se skokem, vůbec se nechytají.“

Velkou váhu Dave přikládá také tzv. „mikrobetě“, detailech v úchopu chytu, nuance v pozici těla:

„Lidé chytají chyty jednoduše. Nehledají v tom ty malé rozdíly a variace. Ale není to tak jednoduché, i když si to mnozí myslí, protože to tak vnímají. Prostě chytneš chyt a skočíš do dalšího, místo toho abys o tom mluvil, brečel a stresoval se tím. Snažím se někdy ostatním vysvětlit, jak se v tom kroku cítím, musím si projít celým tím procesem, uvědomit si, kde přesně mají být mé prsty, kde mám stát, jak mám mít natočené tělo… Lidi se na mě dívají, jako bych byl blázen. Říkají mi, buď v pohodě, vole, prostě tam skoč a je to.“

Některé z Daveových prohlášení se mohou zdát přinejmenším výstřední, nicméně nám dávají dobrou představu o tom, jaký typ lezce to je. Jeho unikátní přístup k lezení venku se mohutně promítá i do hledání nových oblastí a prvopřelezů.

V nedávném článku (link) bylo naznačena Davevova aktivita okolo městečka Boulder v Coloradu. V „alpských“ bouldrových oblastech kolem Mt. Evans se podepsal opravdu významně. Připomeňme například, že bývalé 8C The Jade zkoušel přelézt už v roce 2001, Daniel Woods ho přelezl později v roce 2007.

V minulém roce Dave hledal spolu se svým kamarádem Jamie Emmersonem nové oblasti. Hledali na Google Earth a Jamie navrhnul Davevovi, aby se jel podívat na kameny u Lincoln Lake, přestože mu mnoho lidí řeklo, že možnosti bouderingu jsou tam velmi omezené.

„Hledali jsme spolu s Davem něco nového na Google Earth. Nic z toho nevypadalo dobře, ale nepřestávali jsme doufat. Po několika slepých uličkách jsem navrhnul, abychom se jeli podívat do oblasti okolo Lincoln Lake, blízko Mt. Evans… Když jsme s Davem přemýšleli, pomyslel jsem si, možná se všichni (ohledně tamějšího potenciálu) mýlili včetně mě.  Pokud je někdo schopný spatřit  potenciál oblasti, je to Dave. Další den se vrátil a překypoval nadšením. Řekl, že to je ono, nová skvělá oblast! Nevěřil jsem tomu!,“ říká Jamie.

Dave v Lincoln Lake

O kvalite „Wolverinelandu“, jak se začalo místo nazývat, svědčí návštěvy těch nejlepších lezců. Přelezy odsud zaznamenal například Daniel Woods, Nalle Hukkataival, Kevin Jorgesson, James Webb a další. Co se týče přelezů, Dave vytvořil údernou dvojici s Danielem Woodsem a spolu zde vylezli několik extrémních bouldrů, jako Vanilla Sky, We Can Build You, Let the Right One In, Evil Backwards, všechny za 8B+. Nejtěžší kousek ve Wolverinelandu je Warrior Up, 8C.

Jamie k popisuje jejich kolektivní snažení následovně: „Přestože zde vzniklo spoustu těžkých linek, myslím, že úplně každý boulder, který zde je, první našel, očistil a omágoval Dave. Například bouldry Evil Backwards, The Great War for Civilisation nebo Death Trout našel on. Vymyslel celý program a potom přivedl Daniela, jehož hrubá síla byla obdivuhodná. Je těžké nevidět neuvěřitelné schopnosti, které má, ale rád bych chtěl ujasnit, že co se týče vyvíjení oblasti, byl Dave na prvním místě.“

Hledání  problémů a dělení se o ně s ostatními je jeho prioritou. Zdá se, že Daveovy hodnoty se v tomhle občas rozchází s lezeckou komunitou. K současné situaci v Boulderu řekl tohle:

„Jsem velmi rozladěný z toho, že se nikdo nezajímá o hledání nových bouldrů. Lidi chtějí prostě jenom opakovat staré věci. Já chci jít hledat nové projekty a všichni ostatní mi říkají, chci zopakovat tohle a tamto. A to mě trochu mrzí. Je spoustu nových možností co dělat a kam jít a to mě motivuje. Naštěstí když jdu se správnými lidmi, je to jako za starých časů.“

Dave Graham je lezec, který si zaslouží uznání nejen kvůli vysokým číslům v jeho deníčku, ale také díky svého přístupu k lezení, ze kterého by si mnozí mohli vzít příklad. Takže Dave, přejeme ti vše nejlepší!

Adam

Zdroje:

 http://vimeo.com/6048642
http://www.climbandmore.com/climbing,87,0,3,interviews.html
http://www.planetmountain.com/english/special/people/graham/02.html
http://www.dpmclimbing.com/articles/view/dave-graham-shares-story-two-worlds
http://www.8a.nu/?IncPage=http%3A//www.8a.nu/articles/ShowArticle.aspx%3FArticleId%3D6070
http://p-d-robinson.tumblr.com/post/5226848077/my-2-cents
http://www.b3bouldering.com/2010/10/11/lincoln-lake-review/
http://www.8a.nu/?IncPage=http%3A//www.8a.nu/articles/ShowArticle.aspx%3FArticleId%3D7634
http://en.wikipedia.org/wiki/Dave_Graham_%28climber%29

Reakce na článek


Jméno: Standa & Honza
Datum: 15.11.2011 10:39:13
Předmět: comment



Pěkný článek o "panu lezci.

ad Dalibor) souhlasím s tou myšlenkou. To co jsi schopný lézt bouldrovkách je úplnějinde, než co jsi schopný vylézt na šutru. A lezení venku, to je to oč tu běží :)



Jméno: Adam Fiala
Datum: 13.11.2011 00:22:21
Předmět: adam



Souhlasím, je pěkné vidět, že i když to na překližce tak úplně nejde, venku rozhodují ještě další věci. Nebo si to člověk aspoň myslí. Ostatně, každý o sobě rád uvažuje jako o slabém lezci s excelentní technikou, jak podotknul jeden z lidí v komentáři pod překládaným rozhovorem s Davem...


Jméno: Michal Smrž
Datum: 12.11.2011 23:02:38
Předmět: Legenda a Molonk



Kua stejne mluvit jako o legende o nekom, komu je cerstve 30...clovek si pripada starej ;-)

Jinak Koza se 7A ses asi posral, ne? I na ne CH pomery by to bylo prisnejsi rek bych.

Ten odstavec do Dalibor vypich me taky zaujal, je to proste o tom lezeni na sutrech a ne dejchani maga nekde ve sklepe nebo fancy bouldrovkach se stylistama.



Jméno: Martin Stráník
Datum: 12.11.2011 08:18:42
Předmět: článek



Super Adame a dík za pěkný počtení! Dave je velká legenda a možná,právě díky svýmu přístupu k lezení, jedna z těch největších!


Jméno: Dalibor Jančar
Datum: 11.11.2011 13:53:05
Předmět: Opět dík za pěkný článek



Tohle jsem si neodpustil vypíchnout:  „Myslím, že rychlost, se kterou se mladí lezci zlepšují na bouldrovkách je o hodně vyšší, než ta moje. Podle mě to ale není nutné pro lezení na skutečných kamenech. Tyto dva směry půjdou každý svou cestou. Nemůžete se něco naučit na překližce a pak to aplikovat venku, protože lidi jako já vždycky najdou cestu kolem… Řekl bych, že hledání nových sekvencí na skále stojí nad tím, co se naučíte lezením uvnitř.“



Jméno: David Kozel
Datum: 11.11.2011 09:57:05
Předmět: Hele



Ad Molunk, krasna linka, ale pro lidi nad 170 hezke 7A :-).Pro male druhy den prijemne namozene ramena :-). Ale boulder je to hezky, o tom zadna.

Dave je krutor



Jméno: Michal Smrž
Datum: 10.11.2011 23:15:36
Předmět: wow



BINGO! Je to on! Gratulace a dik za super pocteni. Samotnyho by me zajimalo, ja opravdu - jestli to tak jde vubec rict - ty bouldry tech kluku z Gragamovy skoly (Dave, Paul, Nalle a asi i trochu Daniel,...?) jsou porad jen 8C anebo uz nekdo ulit a proste jen drzi klasu dole aby se mu to pak neshodilo...kdyz si clovek vzpomene na udajne prvni 8C+ tehda od Maura, Tonino 78...s tim to dopadlo na 8B+ jestli se nemylim. Stejne tak dalsi klasiky i v 8C stupni...


Jméno: Adam Fiala
Datum: 10.11.2011 22:45:41
Předmět:



Hele, říkal jsem si, že jsem to viděl někde na videu nedávno - je to Molunk 7C?:)


Jméno: Štěpán Stráník
Datum: 10.11.2011 12:59:14
Předmět: Dave, moc pěkný



Super článek, určitě jeden z nejlepších, je dost zajímavý, jak se Dave vyjadřuje ke Story, a k dalším věcem.

Ano určitě chtěl nastolit nový standart, teď je otázka, jestli neměl životní formu a nepřepísknul to, a jestli to není opravdu těch 8C+. Určitě je zajímavý je, že je to spojení dvouch 8B/B+ a otázka 8C+ je určitě na místě.

Nedávno udělal Daniel Woods Muttertag ze sedu a popsal to, že začátek je 8B a pak se to napojí do 8A a je to taky 8C, další je třeba Desperanza napojení 7B+ a 8B+ =8C? už tadyto srovnání mě vůbec do sebe nezapadá, samozřejmě jsou to jen čísla. Myslím si, že Dave má hodně dlouhý prsty v tom, že není už 8C+, jelikož se např. jeho standartem řídí Paul, nevím třeba někdo další. Myslíte si, že Dave prostě předběhl dobu, nebo je to takle správně a některé bouldery nemají takovou hodnotu jako Story, k tomu by se mohl vyjádřit snad jen Adámek,  uvidíme co např. řekne Gioia, ve Varraze.

Klobouk dolů před článkem Adame, moc jsem si početl, Dave neodmyslitelně patří mezi legendy, dávám 11 hvězdiček z 10 a přeju Daeovi vše nejlepší k 30. narozeninám, ať mu to leze a zůstane, kým je.


Jméno: Michal Homola
Datum: 10.11.2011 11:04:01
Předmět: good



Dobré počtení...nad některými úvahami jsem zůstal v úvahách...:-)


Jméno: Adam Fiala
Datum: 10.11.2011 10:57:18
Předmět:



Hele tak přiznám se, že boulder nevím, i když to bude určitě něco v Chiru.Přeju pěkné počtení:)

A Vildo, tam to bylo skutečně myšleno tak, jak to bylo napsáno, jen kostrbatý překlad. Opraveno, dík.

 



Jméno: Vilda Chejn
Datum: 10.11.2011 10:48:47
Předmět: pěknej článek



Pěkný, celkem jsem si početl, možná bych v tom 4 odstavci od konce změnil toho prvního Davea na Daniela:).


Jméno: Michal Smrž
Datum: 10.11.2011 10:25:24
Předmět: Pecka



Pecka zeje zase dalsi Legenda!
Prectu si to vklidu doma vecer, ale jen mala anketka :-)

Co je to za boulder na treti fotce?

Mam svuj tip a rek bych, ze na 100% spravnej :-)


Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.